Cardinal_Kevin_Joseph_Farrell_Credit_Lucia_Ballester_CNA.jpg

Kardinál Farrell vyškrtol obhajkyne LGBT zo zoznamu spíkrov na konferencii vo Vatikáne

02.02.2018VAT
466 0 3
Zuzana Smatanová
Kultúra života

Kardinál Kevin Farrell údajne nedovolil, aby niektorí prednášajúci oslovili výročné podujatie žien vo Vatikáne, súvisiace s ich LGBT stanoviskami a postojmi, a vyzval organizátorov aby si našli na stretnutie iné miesto.

Po prvýkrát sa podujatie „Voices of Faith“ (VoF), (Hlasy viery), konalo v roku 2014 vo Vatikánskom Casina Pio IV, v ktorom je riaditeľstvo Pápežskej akadémie vied. Odvtedy prebehlo už štyrikrát, každý rok, vždy v marci. Táto udalosť je naplánovaná tak, aby vždy korešpondovala s 8. marcom, Medzinárodným dňom žien, a prichádzajú na ňu prednášajúci z rozličných oblastí, aby mohli vydať svedectvo a hovoriť na špecifickú tému.

Organizátori presúvajú konferenciu v roku 2018, s názvom „Prečo na ženách záleží“ do inej lokality, mimo Vatikánskeho územia. Dôvodom je nesúhlas Vatikánu s dvoma odbornými prednášajúcimi: Mary McAleeseovou, bývalou prezidentkou Írska, a Ssenfukou Juanitou Warryovou, ktorá vedie neziskové obhajovanie LGBT katolíkov v Ugande.
Podľa Chantal Gotzovej, zakladateľky a výkonnej riaditeľky VoF, si zoznam prednášajúcich vyžaduje odsúhlasenie kardinálom Farrellom ešte pred plánovaním konferencie. Keď sa zoznam so schválenými menami vrátil, McAleeseová a Warryová na ňom chýbali.

Farrell riadi Vatikánsku dikastériu pre laikov, rodinu a život, v kompetencii ktorej je aj organizácia Svetového stretnutia rodín v auguste tohto roka, ako aj medzinárodného Svetového dňa mládeže v roku 2019 v Paname. Keďže témou tohto roka, určenou Biskupskou synodou, je „Viera, mládež a rozlišovanie povolania“, je Farrellov úrad kľúčovým hráčom aj pri organizácii spomínaného podujatia. Kardinál Farrell sa takto rozhodol údajne preto, lebo tieto prednášajúce zaujímajú opozičný postoj voči katolíckej náuke o homosexualite.

Podľa tlačového vyhlásenia VoF z 2. februára tohto roka nie je bývalá prezidentka Írska McAleeseová „pre Vatikán neznámou osobou, nakoľko zastávala najvyšší post vo verejnom úrade prevažne katolíckej krajiny. Je známa svojou neochvejnou podporou práv gayov a žien a často sa na verejnosti vyjadruje o svojej frustrácii z katolíckej viery.“

McAleeseová svojho času obhajovala ´manželstvo´ osôb rovnakého pohlavia a zároveň obviňovala Katolícku cirkev z „pokrytectva“ za jej prístup k manželstvu. Verejne obhajovala svätenie žien do kňazského úradu, čo je v priamom rozpore s učením Katolíckej cirkvi, vyjadrenom v apoštolskom liste pápeža sv. Jána Pavla II Ordinatio Sacerdotalis (o kňazskej vysviacke, ktorá je rezervovaná iba mužom).

Warryová je podobnou aktivistkou v prípadoch, súvisiacich s homosexualitou.

Gotzová pre CNA uviedla, že ju Farrellovo rozhodnutie „prekvapilo“, keďže v minulosti s podobnými vecami nebol problém. Na konferenciu sa zvykli pozývať aj prednášajúci s protichodnými názormi na učenie Katolíckej cirkvi, týkajúce sa potratov, antikoncepcie a svätenia žien. Niektorí z nich hovorili na tomto podujatí veľmi otvorene o svojich postojoch.

Cieľom podujatia VoF je podľa tlačového vyhlásenia „posilniť postavenie katolíckych žien a pomôcť im získať miesto za stolom, pri ktorom sa robia rozhodnutia v Katolíckej cirkvi.“
Ďalej Gotzová povedala, že konferencia „nám umožňuje ... tvorivú diskusiu a dialóg o súčasných mocenských a líderských štruktúrach v Cirkvi.“                                                                         
Organizátori VoF sa radšej rozhodli zmeniť miesto, než prispôsobiť sa zoškrtanému zoznamu. Konferencia sa bude konať v Jezuitskej kúrii v Ríme. „Jezuiti nás privítali a prijali aj všetkých našich prednášajúcich“, oznámila Gotzová CNA a dodala, že pochybuje, či rozhodnutie kardinála Farrella ovplyvní nejakým spôsobom budúce VoF podujatia.

Kardinála Farrella sme nezastihli, preto túto vec zatiaľ nekomentoval.

 

Podobné články

DISKUSIA k článku