Lipšic rozdrvil Hvoreckého. Žitňanskej protiextrémistickú novelu označil za katastrofu! Pietruchová je preňho extrémistka

04.12.2016SK
863 0 0
Kultúra života

Bývalý poslanec za OĽaNO Daniel Lipšic, ktorý po nehode, pri ktorej zrazil chodca, odišiel z politiky, sa zúčastnil debaty, ktorú organizoval Inštitút pre moderné Slovensko pod názvom Zamatová kontrarevolúcia – 27 rokov od pádu totalitného režimu.

Jeho spolubesedníkmi bola liberálna elita zastúpená spisovateľom Michalom Hvoreckým a angažovaným blogerom Martinom Dubécim, ktorý pôsobil vo volebnom tíme strany Sieť. Debata sa však nevyvíjala podľa predstav organizátorov. Lipšic prekvapivo prezentoval rozumné názory, v konfrontácii s ktorými pôsobili Hvorecký s Dubécim doslova ako z filmu “Blbý a blbší”. Hvorecký dokonca začal Lipšica obviňovať z konšpiračného myslenia.

Spor sa začal pri Žitňanskej novele zákona o extrémizme, ktorú Hvorecký s Dubécim považujú za dôležitý krok na ochranu slobody.

Hvorecký sa posťažoval, že za svoje výroky nebol súdený poslanec Mazurek. “Čo horšie ako spochybňovanie holokaustu sa ešte musí vysloviť, aby to už trestný čin bol? To už sme dospeli tak ďaleko, že sa môže povedať všetko?”

Lipšic mu odpovedal, bodaj by. Som toho názoru, že extrémistické názory, pokiaľ nepodnecujú násilné chovanie, sú chránené slobodou prejavu. Štát by nemal rozhodovať, ktorý názor je správny, ktorý nesprávny a ktorý z tých názorov budeme aj trestne stíhať. Parlament schválil teraz protiextrémistickú novelu, ktorá je absolútnou katastrofou. Podľa tejto novely bude trestné už aj hanobenie skupiny pre politické presvedčenie, keď poviete špinavá SaS, tak to bude trestný čin!

Na to sa začal na stoličke mrviť Dubéci, ktorý sa snažil vec zľahčiť tým, že keď sa to bude vyšetrovať takým štýlom, ako sa vyšetrujú iné kauzy, tak to až také dramatické nebude.

“A to bude aký štýl”, opýtal sa Lipšic, “že budeme vyšetrovať len niektorých? Ešte horšie!”

“Ak bude polícia vyšetrovať len tých, ktorí sa jej hodia, čo robia v podstate aj teraz, tak je to aj tak jedno”, pripojil Dubéci ďalšiu perlu svojho argumentačného arzenálu.

“Takže teraz im ešte umožníme, že im k tomu dáme ešte aj nezmyselné gumené paragrafy”, zakontroval Lipšic. Je nepochopiteľné, že za tento zákon hlasovala aj liberálna strana SaS.

Hvorecký sa potom pokúsil sformulovať argument, že takouto slobodou prejavu si na seba pletieme bič, lebo Mazurekovi kolegovia vraj už chcú optimalizovať počet občanov. Kde je teda tá hranica, keď už musíme dať stop?

Lipšic mu odpovedal, že prejav ktorý podnecuje násilne konanie, už nie je chránený. “Niekedy tá hranica bude ťažko posúditeľná. Niektoré prípady budú viac na hrane, ale aké je riešenie? Že všetko zakážeme? Akurát posuniete tú hranicu niekde ďalej, ale to nie je riešenie, lebo aj tam vzniknú hraničné prípady. Podľa mňa je riešením na takéto prejavy naopak viac diskusie! Nie ju zablokovať! Viete, prečo vyhral v Amerike Trump? Lebo ľudia keď prejavia nejaký názor, tak hneď dostanú nejakú nálepku, rasista, sexista, homofób.”

Hvorecký asi nepochopil pointu a rgumentoval, že Trump predsa dokázateľne je sexista, a preto tú nálepku dostal. Lipšic mu trpezlivo pripomenul, že celý čas rozpráva o nálepkovaní trumpových voličov, nie o nálepkovaní Trumpa.

Lipšic pripomenul, že už je chránená každá skupina občanov okrem tzv. bielej lúzy, o ktorej nedávno rozprávala vysoká úradníčka na ministerstve práce Oľga Pietruchová, ktorá je preňho rovnaká extrémistka ako Kotleba. Biely muž, to je jediná skupina, ktorú možno hanobiť neobmedzene.

“To vôbec nie je pravda”, zapojil sa Hvorecký. „Tvrdiť, že v Amerike je utláčaný biely muž, je totálne neférová vec a hlboká nepravda“. Lipšic sa ho opäť pokúsil vrátiť do deja, keď mu znovu vysvetlil, že reč je o tom, čo je politicky korektné hanobiť a nie kto je v Amerike utláčaný.

Lipšic spomenul Nemecko v 30 rokoch, kde bola podobná legislatíva na extrémistické prejavy, aká bola nedávno schválená u nás. Mnohí nacisti boli stíhaní za antisemitské prejavy…  Hvorecký nadšene pokýval hlavou a dodal že sedeli vo väzeniach aj v Rakúsku. No od Lipšica opäť prišla sprcha, keď sa opýtal: … “Aký to malo význam? Práve opačný! Tieto procesy využili nacisti vo svoj prospech! Vy chcete zakázať netolerantné prejavy, no vy týmto vlastne dávate štátu kompetenciu rozhodovať, čo je pravda a som v šoku, že práve tzv. liberáli, sú najväčšími zástancami obmedzovania základných práv ako sloboda prejavu, sloboda zhromažďovania, sloboda združovania.”

Opäť sa ozval Hvorecký, ktorý začal hovoriť o tom, že jedine liberálne elity sa snažili tieto hodnoty presadiť, ako viac slobody prejavu a viac občianskej spoločnosti, viac tolerancie. “To, kam zachádzate, je konšpiračne myslenie”, zmohol sa na poslednú zúfalú a už zaužívanú invektívu Hvorecký.

 

“No nespomínam si ani na jediný prípad, kedy mi nejaký názor, článok, alebo vystúpenie v parlamente v prospech slobody prejavu, podporila tá vaša liberálna elita. Kritizoval niekto z tej vašej elity tú protiextrémistickú novelu, ktorá bude stíhať ľudí za politické presvedčenie? Tak kde je teraz tá liberálna elita?”, opýtal sa Lipšic.

Podobné články

DISKUSIA k článku